مراسم اعطای دکترای افتخاری دانشگاه تهران به شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه شامگاه روز گذشته ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۲ با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، آیین اعطای دکترای افتخاری به شیخ زکزاکی شب گذشته در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای علمی اعطای دکترای افتخاری «مطالعات جهان: صلح و حل منازعه Honorary Doctorate on World Studies: Peace and Conflict Resolution» به شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی، گفت: در ایامی که رایحه دل‌انگیز مقاومت، مرزهای سیاسی را پشت سر گذاشته و امروز همه دنیا خود را در کنار مقاومت می‌بیند، و نقشه‌های استعماری افشا شده و عمر رسانه‌های دنیای سلطه و استعمار رو به پایان است، ما در دانشگاه تهران میزبان قهرمان مبارزه با استعمار و معلم بزرگ اخلاق و شهامت و شهادت هستیم و از همه رشادت‌ها و ایثارگری‌های شیخ زکزاکی تجلیل می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از شیخ زکزاکی به عنوان یکی از معجزات انقلاب اسلامی ایران نام برد و گفت: در عظمت انقلاب اسلامی ما همین بس که هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر، فرزند مجاهدی مانند شیخ زکزاکی را پرورش داده است. به امام عزیز و رهبر عزیز انقلاب به واسطه چنین فرزند برومندی تبریک عرض می‌کنیم.

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای علمی اعطای دکترای افتخاری «مطالعات جهان: صلح و حل منازعه» نیز خطاب به شیخ زکزاکی گفت: شما قطعا سرباز امام زمان(عج) هستید. جوانان عزیز در این مجلس حضور پیدا کردید که یکی از سربازان خالص امام زمان(عج) را زیارت کنید و قدر بدانید. به دانشگاهیان علوم انسانی توصیه دارم که نسبت به رفتار علامه زکزاکی و جهاد ایشان یک نظریه هویت استخراج کنند. جهاد ایشان قطعا ظرفیت کشف نظریه‌های علوم انسانی را دارد و از هنرمندان تقاضا می‌کنم با هنر و ساخت فیلم، زندگی این عالم شهید زنده را به تصویر بکشند.

علی‌اکبر صالحی، قائم‌مقام فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای علمی اعطای دکترای افتخاری «مطالعات جهان: صلح و حل منازعه» نیز خطاب به شیخ زکزاکی گفت: آن که به شما عزت بخشید، خداوند متعال است. آن وقار و آرامشی که بعد از این همه درد و رنج در چهره شما شاهد هستم، نشان از ایمان قوی شما دارد. جنابعالی را خداوند برگزیده است که یک الگو و اسوه باشید.

قائم‌مقام فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران افزود: شما توانسته‌اید در دنیایی که پوچ‌گرایی و انواع ایسم‌ها طغیان کرده بودند، اسلام را به سمع و نظر هم‌وطنان خود برسانید و به عنوان یک قطب‌نما، راه حق و راه سعادت را به هموطنان خود نشان دهید. یقین دارم این نشان و قطب‌نمایی که شما در کشورتان دایر کردید عاقبت خوشی برای کل قاره آفریقا خواهد داشت؛ علتش این است که مقصدش، مقصد الهی و معرفت‌شناسی و انسان‌دوستی است.

غلامعلی افروز، استاد ممتاز دانشگاه تهران و عضو شورای علمی اعطای دکترای افتخاری «مطالعات جهان: صلح و حل منازعه» به شیخ زکزاکی نیز بیان داشت: در گستره جهان خیلی افراد به دلایل گوناگون مشهور می‌شوند ولی از جمع مشاهیر جهان، انسان‌های قلیلی مقبولیت اجتماعی پیدا می‌کنند و از جمع مقبولان اجتماعی، انسان‌های نادری پیدا می‌شوند که محبوب می‌شوند. محبوبان در قلوب آزادگان می‌مانند، اما مشاهیر در قاب‌ها می‌مانند. محبوبان عالم کسانی هستند که شخصیت آنها آمیزه‌ای از عطوفت و محبت و منطق و استواری است و برای تحقق آرمان‌ها و حاکمیت ارزش‌ها بدون منت و بدون توقع تلاش می‌کنند و همه شاخه‌های وجودی‌شان رشد می‌کند.

وی افزود: این افتخار برای دانشگاه کافی است که میزبان استاد بزرگواری است که هر بعدی از شخصیت‌شان مانند شجره طیبه، الگویی برای استادان و جوانان است و شخصیت محبوب عالم است، محبوب در بین مسلمانان و آزادگان جهان. کسی که این محبوبیت را پیدا می‌کند یقین دارد که این محبوبیت ارمغان عرشی است و محبوبان، عرشی هستند و عرشی می‌مانند و خادم ارزش‌ها خواهند بود.

ابراهیم متقی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی و عضو شورای علمی اعطای دکترای افتخاری «مطالعات جهان: صلح و حل منازعه» به شیخ زکزاکی، در پایان پنل شورای علمی این آیین، از شیخ زکزاکی به عنوان مجاهد نستوه یاد کرد و از چهار رویکرد برای صلح‌سازی در دنیا تحت عناوین رویکردهای «لیبرالی»، «سرکوب»، «قدرت‌سازی» و «مقاومت» نام برد و گفت: شیخ زکزاکی، صلح به مثابه مقاومت و خویشتن‌داری و یک نوع حرکت دائمی را در پیش گرفت و با این رویکرد و بر اساس آنچه که شیوه رفتار شیخ زکزاکی بود، به ایشان دکترای افتخاری اعطا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.