انجمن اسلامی علوم سیاسی و روابط بین الملل ایران طی نامه‌ای به سران قوا تاکید کردند که  نادیده انگاری ژئوپلتیک ایران عمل مجرمانه اعلام شود.

متن نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله دکتر رییسی رییس محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر قالیباف رییس محترم مجلس شورای اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین  جناب آقای محسنی اژه ای رییس محترم قوه قضاییه

اللهم صل علی محمد وآل محمد؛

باسلام و احترام به استحضار می رساند برابر اخبار رسمی منتشرشده از سوی دولت خدمتگزار و انقلابی افزایش ۲۰ درصدی تجارت خارجی به خصوص رشد ۸ تا ۴۵۰ درصدی مبادلات تجاری باهمسایگان سبب مثبت شدن تراز تجاری ایران در سه ماهه‌ اول سال جاری شد؛ با این پیش‌فرض و مستندات فراوان دیگر سوال مقدماتی انجمن و متخصصین وطن‌خواه این است که کدامین عوامل سبب نادیده انگاشتن چنین ظرفیت هایی از سرزمین بزرگ و پهناور ایران به ویژه در نسبت با ۱۵ کشور همسایه شده است؟

آیا می توان اجازه داد تا ممتازبودن ژئوپلتیک ذاتی ایران در دام مباحث افواهی، ژورنالیستی و مشهورات زدگی‌ها دائر بر نگاههای دولت‌های ادوار به غرب یا شرق گم و بی‌مقدار نشان داده شود؟

به راستی از حیث وجودی و واقعی، ایران در کجای جهان قرار دارد؟ آیا ایران در قاره آمریکا یا قاره اروپا و یا آفریقا قرار دارد؟ آیا غرب و شرق و شمال و جنوب در نسبت با سرزمین بزرگ ایران واجد یک معنای مساوی و یا یک مزیت و ظرفیت یکسان هستند؟

بله! ایران به جز رژیم غیرقانونی‌ و جعلی اسرائیل در ارتباط با دیگر کشورها منعی جز رعایت عزت، حکمت، مصلحت و منافع ملی خود ندارد اما آیا نسبت ما با آسیا، آسیای غربی و ۱۵کشور همسایه جزئی از حوادث موسمی و متغیرهای دولت‌های منتخب جناح های سیاسی گوناگون به شمار آمده یا از حیث وجودی به درازای تاریخ عمق و وسعت دارد؟ آیا عقلای عالم، اصالتا و بدوا، نسبت کشورهای متبوع خویش را با دانش واقعی و انضمامی ژئوپلتیک مرتبط با خود نادیده می‌انگارند؟

با قاطعیت علمی، عقلی و تاریخی باید اذعان کرد که گزاره‌های نگاه به شرق و نگاه به غرب و دستکاری هریک در افق محدود دولت های ادوار، تقلیل علوم و فنون ژئوپلتیک و ظلمی بزرگ به سرزمین ایران اسلامی است؛ ما بخواهیم یا نخواهیم در جایی قرار داریم که باید باشیم و اینجا مقر و موقف تاریخی‌ماست؛ ایران ۷۰۰۰ سال در اینجا قدمت تاریخی داشته و از حیث وجود تاریخی از چند کشور نژادپرست که اینک در حال ظلم به این سرزمین هستند بالاتر و والاتر است.

گو این که جایی که در آن قرار یافتیم از حیث ژئوپلتیک، چهارراه جهان است؛ اینجا وطن و سرای  ماست، دین ما، دولت ما و هویت ملی ما در اینجاست؛ به راستی دولت‌های ادوار با کدامین دلیل این مباحث عمیق علمی و تاریخی را درباره سرزمین ایران به مباحث سطحی سیاسی و محدوده فهم شخصی خویش تقلیل می‌دهند؟!

کدامین مدعی از کدامین جریان و حزب قادراست از حیث عقلی و تاریخی و عینی بین جغرافیا و سیاست و این اقلیم در سرزمین بزرگ ایران  به جدایی دستور دهد و یا خویش را در این امر بنیادین ملی به  تجاهل و تغافل زده و از احترام به امکان های ژئوپلتیکی ایران شانه خالی کند؟

وقتی شنیده می شود که از مجموع گردش مالی 2۰۰۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری در پانزده کشور همسایه ، سهم ایران بزرگ و این  سرزمین شاهراههای حیاتی جهان کمتر از دو درصد است باید خون گریست و نزد ایرانِ فردا شرمنده و سرافکنده بود نه اینکه علم و دانش و ظرفیت تاریخی، واقعی و تمدنی ژئوپلتیک را به آرایه های جعلی و ژورنالیستی غربزدگی و یا  شرق‌زدگی فروکاست؛ غربزدگی و شرقزدگی‌های رایج، فرع بر امر بنیادین ژئوپلتیک ایران است.

غفلت منطقه، و دوری ازهمسایگان و موقعیت ژئوپلتیکی از حیث وجودی آبستن حوادث بزرگ سیاسی، اجتماعی، امنیتی ، طبیعی و….. است؛ کما اینکه هیچ دشمنی را یارای نادیده انگاری ژئوپلتیک ایران نیست و تاکنون نیز  چنین نشده و تمام دست و پا زدن‌های دشمنان از اول تا به زمزمه های اخیر  باصطلاح ناتوی خاورمیانه ناشی از هراس نسبت به ژئو پلتیک ایران اسلامی است. 

سروران گرامی! اینک زمان اقدام و عمل است باید فراحزبی و فرادولتی برای ژئوپلتیک ایران بپاخاست؛ نباید در این ضرورت بنیادین از شارلاتانیزم رسانه‌ای سعودی ـ لندنی اندک هراسی به خود راه داد بلکه باید برای تدوین سند ملی ژئوپلتیکی ایران که مخصوص خود، همسایگان، آسیا و شرق عالم است باکمک نخبگان، دانشگاهیان و دستگاههای ذیربط اقدامی عالمانه اما عاجل  اتخاذ کرد؛ ایران بزرگ و اسلامی نیازمند حصول به چنین سندی متقن و ملی است؛ نادیده انگاری ژئوپلتیک ایران و ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آن از سوی دولت های ادوار باید فراتر از برچسب‌های مبتذل جناحی، به عملی مجرمانه در فرهنگ عمومی و نزد کارگزاران کشور تبدیل شده و در پرتو جرم انگاری‌های صریح مجلس و دولت و تامین مواد قانونی آن، مراتب ازسوی مدعی العموم قابل پیگرد و مجازات شود؛ زیرا تبلور امکان های ژئوپلتیک امری حساس، پیوسته و مستمر است و باید آن را از هوس ها و نیات حزبی و گروهی جداکرد گو اینکه امکان جبران هرگونه انقطاع و گسست در تبلور ظرفیت های ژئوپلتیک نیازمند تحمل سال‌ها زحمت و مشقت خواهد بود.

انتظار می‌رود رؤسای محترم قوای سه‌گانه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برای مراقبت از موقعیت ژئوپلتیکی ایران اسلامی از طریق تولید سند ملی ذیربط با کمک عالمان، زبدگان و همچنین تدوین قوانین برای جرم انگاری در نقض آن تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ششم تیر ۱۴۰۱

انجمن اسلامی علوم سیاسی و روابط بین الملل ایران

 انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.